PREBERITE TUDI: Visoko občutljiva oseba (Highly Sensitive Person - HSP)
Kaj je sočutje?
PREBERITE TUDI: Tole vam naredi 20-sekundni objem
Sposobnost empatije se da izboljšati – seveda če je posameznik voljan
-
Boljša mindfulness
Sočutje zahteva našo prisotnost in sprejemanje, zato ni presenetljivo, da trening sočutja izboljša tudi zavedanje sebe in vsega okoli nas tukaj in zdaj.
-
Boljše razpoloženje in manj ankioznosti
Trening sočutja je zmanjšal občutke anksioznosti in depresije. O se osredotočamo na trpljenje drugih, s tem olajšamo tudi svojega.
-
Boljše splošno počutje in manj stresa
Z več sočutja pride tudi boljše splošno počutje in nekakšna lahkost v življenju.
-
Več sočutja do sebe
Če ste taki kot večina, potem ste bolj sočutni do ostalih in bolj kot ne nesočutni do sebe. A trening sočutja nas nauči, da smo bolj sočutni tudi so sebe.
Kako izboljšati sočutje?
-
Vodena meditacija
Gre za tehniko, s katero treniramo prijaznost, ljubečnost in toplino tako do drugih kot tudi do sebe. Začne se tako, da to najprej treniramo do tistih, ki jih imamo (naj)raje (ker je to preprosto) in se potem stopnjuje do tistih, s katerimi imamo bolj komplicirane odnose. Na YT je na voljo veliko posnetkov, s katerimi si lahko pomagate – primer: The Befriending Meditation:
-
Izobraževanje
Že to, da se poučimo o sočutju, kako izjemno pozitiven vpliv ima na nas, da postanemo boljša oseba, in posledično na ljudi okoli nas in s tem na naše življenje, zelo pomaga, da postanemo bolj sočutni. Seveda pa se je treba pravilno izobraziti – npr. nekateri niti ne ločijo sočutja od pomilovanja, a gre za dva povsem različna pojma oz. občutka. Dr. Neff ima odlično spletno stran, namenjeno prav sočutju. -
Samo-refleksija
Ko si vzamemo čas, da razmislimo tudi o svojih izkušnjah s sočutjem, pa tudi sicer o svojih dejanjih, lahko odkrijemo stvari, ki so nam v napoto. Tako npr. ugotovimo, da ker smo preobremenjeni, nismo (dovolj) sočutni do drugih. Ali da visoka pričakovanja do sebe prenašamo v pomanjkanje sočutja do sebe.
-
Vizualizacija
Pogosto se upiramo svojemu sočutju in sočutju drugih. Mnogi tudi zato, ker ne ločijo sočutja od pomilovanja. Za mnoge sta potrebna trening in vztrajnost, da se odprejo sprejemanju ljubezni in skrbi, ter da to vadijo s pomočjo vizualizacije. Tisti, ki so trenirali sočutje tako, da so si predstavljali, da so drugi sočutni do njih, so sčasoma lažje sprejemali sočutje drugih do sebe in bili sami sočutni do drugih.
-
Pisanje
Udeleženci raziskave, ki so sami sebi napisali pismo sočutja s perspektive sočutnega prijatelja, so tako razvili sposobnost sočutja do sebe. Večinoma smo namreč lažje sočutni do drugih kot do sebe in s tako vajo to sposobnost izboljšamo. Pisanje – za razliko od zgolj vizualizacije ali misli – je še posebej učinkovito, ker smo lahko bolj natančni in izraziti.
PREBERITE TUDI: Jokanje med gledanjem filmov ni znak šibkosti – je znak moči