Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Ekologija doma

Varčevanje z vodo ter ločevanje odpadkov

25. avg 2009 12:08 Tina Martinec Selan
8

Varčevanje z vodo

Ste vedeli, da slovenska gospodinjstva na dan porabijo toliko vode kot kmetijstvo, industrija in druge panoge skupaj? Povprečno gospodinjstvo na dan namreč porabi kar 140 l vode na osebo. Premislimo, kako ravnamo s tekočo vodo. Ali puščamo pipe odprte in vodo, da teče v nedogled? Ali smo navajeni med večminutnim ščetkanjem zob, šamponiranjem las in podobno zapreti pipo? Ali se tuširamo (pre)dolgo? Se morda celo kopamo vsak dan? Čista, tekoča voda je luskuz, ki nam je trenutno sicer res na voljo v neomejenih količinah, na drugem koncu sveta pa ne in baje bo čez nekaj let tudi pri nas tako, da vode ne bo več na pretek. Poleg zapiranja pip, odločitve za tuširanje namesto kopanje in tega, da odpravimo slabo tesnjenje pip, bi bilo idealno, da bi imelo več gospodinjstev možnost zbiranja deževnice, s katero bi se npr. lahko splakovala stranišča in bi se tudi na ta način naredila nekakšna selekcija vode glede na kvaliteto, ki je za določeno opravilo potrebna.

varčujmo z vodo

V literaturi lahko zasledimo deljena mnenja na temo uporabe mehčalcev pri pranju perila. Dejstvo je, da s hkratno uporabo tako čistilnega sredstva kot tudi mehčalca okolje dodatno obremenimo, morda pogosto le za ceno lepše ali močneje dišečega perila. Uporabljajmo sredstva za pranje, ki so primerna za našo vrsto perila in nikar ne pretiravajmo s količino pralnih sredstev, tako zavoljo okolja kot tudi varovanja pred kožnimi alergijami (kar je sploh aktualno pri dojenčkih in zelo majhnih otrocih).

Premislimo lahko tudi, kaj vse zlivamo v naše odtoke. Če doma slučajno uporabljamo zelo jedke snovi, razredčila, lake in podobne kemikalije, le-te zagotovo ne sodijo v navadne odtoke, temveč se jih zbira v zato namenjene posode in ponovno uporabi oz. se o tem, kam z njimi, posvetujemo v trgovini, kjer smo jih kupili.


Ločevanje odpadkov

V Sloveniji je že kar precej mest in občin, kjer so se odločili, da klasičnih kontejnerjev ne bodo več imeli, temveč bodo na voljo le še taki za ločeno zbiranje odpadkov. Vsekakor pa so povsod na voljo kontejnerji za ločene odpadke, ki so naslednji: za embalažo (sem spada plastična embalaža tetrapakov, konzerv ipd.), za papir, za steklo in za biološke odpadke (olupki, odpadna hrana ipd.). Glede na to, kako hitro se v povprečnem gospodinjstvu napolni 30-litrska, 50-litrska ali celo večja vreča za smeti, se moramo zavedati, da so smeti res pomemben dejavnik pri onesnaževanju okolja. Začetna odločitev za ločevanje odpadkov morda terja nekaj energije in dobre volje, vendar ločevanje kaj hitro preide v kri. Odpovejmo se svoji razvajenosti in komodnosti ter začnimo ločevati smeti, v kolikor tega še ne počnemo.

ločevanje odpadkov

Nekaj besed velja nameniti tudi posebnim odpadkom, kot so izpraznjene baterije, stari aparati in zdravila. Za baterije že nekaj časa velja, da se jih zbira doma v posebni škatli in se jih nato odnese npr. v trgovine s fotografskim materialom, kjer jih bodo prevzeli in nato oni oddali na posebna zbirališča. Starih mobitelov, adapterjev, polnilcev ipd. nikar ne mečite med navadne smeti, temveč se pozanimajte v tovrstnih trgovinah, kam jih lahko oddate. Zbirajte tudi stara zdravila s pretečenim rokom in se v najbližji lekarni pozanimajte, kam jih lahko odnesete, da bodo nato za primeren način razgradnje poskrbele za to namenjene ustanove.

Naj vam bodo zgoraj napisane ideje v spodbudo in vodilo, da boste odslej na vsakem koraku premislili o tem, ali lahko naredite kakšno malenkost malce drugače in s tem pomagate našemu planetu. Ne pozabite - začeti je potrebno pri sebi in nemalokrat se rezultati seštevajo. Gre za verižno reakcijo; prav vsak izmed nas lahko stori veliko in stvari se bodo spremenile le, če bomo ukrepali vsi.

Pojdi na stran

8

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
      • petka

      • 22. mar 2008 17:18

        Mi smo že začeli z uporabo bombažnih plenic in bomo na tak način zaščitili nekaj dreves Smile

      0
      • sanda

      • 21. mar 2008 19:21

        Super članek! Tudi sama zelo skrbim za varovanje okolja, sploh kar se tiče ločevanja odpadkov in nakupovalnih vrečk. V trgovino vedno nesem svojo ali pa grem kar z nahrbtnikom. Edino, kar me bega je, ker še vedno natančno nevem, kako je z ločevanjem embalaže in plastičnih odpadkov...

      0
      • :dune:

      • 20. mar 2008 20:46

        Krasen članek, sama se precej ukvarjam z ekologijo na točno dolčenem področju in mi je zelo všeč, da se tudi naPL piše o takih temah!
        Bi pa dodala, da je glede na naš vsakdanjik tudi mene kar groza teh vrečk, zato že nekaj let uporabljam lično vrečko iz blaga, ki se lepo zloži in shrani v pripadajočo torbico veliko cca 10 x 10 cm, katero imam vsakodnevno v torbici (je pa reklamna, farmacevtska:).
        Poleg tega pa opažam, da se veliko ljudi pri novogradnjah samoiniciativno odloča za porabo deževnice kot sanitarne vode in vode za zalivanje, pranje....

      0
      • samsara

      • 20. mar 2008 12:31

        Krasen članek, ki bi ga moral prebrati vsakdo. Pravzaprav gre za način mišljenja- ko enkrat razmišljaš ekološko, ti nič ni težko.

      0
      • Malina

      • 20. mar 2008 10:31

        ob branju članka sem ugotovila, da sem pozabila izpostaviti še en pomembni vidik pri ločevanju in recikliranju odpadkov, in sicer NAKUPOVALNE VREČKE. sama v trgovino s špecerijo vedno vzamem veliko, staro, vzdržljivo vrečko s seboj, da mi ni treba vedno vzeti ali kupiti nove. tudi sicer vrečke skušam čim bolj ponovno uporabiti. pogrešam pa to, da bi imeli v več trgovinah papirnate, magari malo slabše kvalitete, samo da ne bi bile tiste glossy plastične. res, ob enormnih količinah plastičnih nakupovalnih vrečk, ki se dnevno razdelijo in kupijo po Slo trgovinah, me je pa kar groza.

      0
      • Pegasus

      • 20. mar 2008 10:00

        Odličen članek!
        Res je sprva težko začeti reciklirati, ampak ko enkrat začneš, ti hitro pride v kri in gre samodejno. Sploh ko pomislim, koliko enega materiala in embalaž gre v nič, ko bi jih lahko mirno ponovno uporabili, tako pa smetijo okolico po nepotrebnem...

      0
      • Tea1

      • 20. mar 2008 9:09

        Bravo!
        Mi je blizu rek: "Use, re-use, recycle!"

      0
      • Tanja

      • 19. mar 2008 23:14

        Čista petica in eden mojih najljubših člankov na PL! Ko bi se le vsi malo bolj zavedali napisanega ...

      0
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Ljudje, ki so v otroštvu doživeli kršitve meja, praviloma tudi v odraslosti težje postavljajo in vzdržujejo osebne meje.