Nova raziskava je pokazala, da je v nasprotju s splošnim prepričanjem za dolgoročno uspešno hujšanje in vzdrževanje teže bolje, da je v začetnih fazah hujšanja izguba teže hitrejša, ne počasna.
Uspešna izguba teže pri debelih posameznikih je definirana z zmanjšanjem začetne telesne teže za 10 %, nejasen pa obstaja odgovor na vprašanje, ali je boljši pristop hitro ali postopno hujšanje. Obstajajo dokazi, da počasno izgubljanje teže sprva povzroči nepretrgano izgubo teže, zmanjša tveganje za ponovno pridobitev kilogramov in pripomore k vzdrževanju teže. Po drugi strani pa hitro hujšanje prinese večjo začetno izgubo teže in več skupno izgubljenih kilogramov na dolgi rok.
Raziskovalci iz univerze na Floridi so analizirali podatke 262 žensk, ki so se udeležile šestmesečnega programa za hujšanje, v katerem so zmanjšale dnevni vnos kalorij in povečale zmerno telesno dejavnost s ciljem izgubiti v povrečju 0,45 kg na teden. Nato so še leto dni imele podporo v obliki telefonskih kontaktov in skupinskih terapij.
Primerjali so njihovo težo po 6 in 18 mesecih in ugotovili nekaj dolgoročnih prednosti pri tistih, ki so na začetku težo izgubljale hitreje. Te so namreč na splošno izgubile več kilogramov in vztrajale pri hujšanju dlje časa, bila pa je tudi manjša verjetnost, da se bodo ponovno zredile. Zanimivo je to, da so tiste, ki so težo izgubljale najhitreje, petkrat pogosteje dosegle klinično pomembno 10-odstotno izgubo teže.
Zato raziskovalci predlagajo, da se v programih za hujšanje začne poudarjati velike spremembe namesto majhnih predvsem v začetnih tednih terapije.