Kratki jesenski dnevi s seboj prinašajo čudovite barve v naravi, ki pa jih lahko preslikate tudi na svoj krožnik. Jeseni vam je na voljo veliko raznovrstne in raznobarvne zelenjave in sadja, v zadnjih leti pa postajajo še posebej priljubljene buče vseh vrst, barv in oblik.
Med bolj priljubljenimi je vsekakor rumena hokaido buča, iz katere lahko precej hitro pripravimo nadvse okusno juho. Za pripravo ne potrebujete prav veliko sestavin, okus pa lahko prilagajate svojim željam, samo pustite domišljiji prosto pot.
Potrebujemo
Za pripravo okusne hokaido bučne juhe boste potrebovali:
- hokaido bučo
- čebulo
- česen
- olivno olje ali kokosova mast
- sol
- poper
- muškatni orešček – po želji
- jušno osnovo (lahko tudi jušno kocko) – po želji
- kislo smetano – po želji
- bučno olje – po želji za dekoracijo in piko na i
- oluščena bučna semena – po želji za piko na i
Postopek priprave
Najprej olupite in zelo na drobno nasekljajte čebulo, vmes pogrejte večjo ponev za kuhanje juhe, v katero dajte malo olivnega olja ali kokosove masti, nato dodajte čebulo, jo malo posolite in pražite pri nižji temperaturi.
Med praženjem čebule nasekljajte še česen, olupite bučo, izdolbite semena in meso v notranjosti in jo razrežite na kose – za kuhanje boste uporabili samo slednje. Ko čebula postekleni, dodate še česen, pražite minuto ali dve, nato povečajte ogenj in dodajte še kose buče. Vse skupaj pražite približno 10 minut, nato pa zalijte z vodo (ali jušno osnovo). Voda (oz. jušna osnova) naj pokrije večino bučnih kosov – je pa dajte raje malo manj kot več in po potrebi dodajte še pozneje. Na tem mestu lahko po želji dodate še jušno kocko.
Kuhajte tako dolgo, da se buča povsem zmehča (približno 15 do 30 minut), nato pa vse skupaj spasirajte s paličnim mešalnikom ali blenderjem. Ko postane juha povsem gladka in svilnata, nehate pasirati, ter kuhate še nekaj minut.
Dodajte ščepec naribanega muškatnega oreščka in po želji potrebi še dodatno začinite. Dodate lahko še kislo smetano, količino pa prilagodite svojemu okusu. (kislo smetano lahko dodate tudi, ko je juha že na krožniku). Po potrebi na tem koraku dodate še vodo – odvisno, kako gosto juho imate radi.
Juho postrezite še vročo, po želji jo okrasite z bučnimi semeni in nekaj kapljicami bučnega olja, lahko pa tudi z žličko kisle smetane.
Namig: Bučnih semen, ki jih boste izdolbli na začetku postopka, nikar ne zavrzite, pač pa jih dobro očistite – odstranite odstranite vse nitke mesa buče, ki semena drži skupaj – nato posolite, dodajte malo maščobe (izbirate lahko med olivnim oljem, maslom, kokosovo maščobo itd.) in dobro premešajte. Bučnice razporedite po pekaču (na dno lahko date tudi peki papir) in v pečici, segreti na 100˚C pecite približno tako dolgo, da se semena obarvajo zlato-rjavo. Med pečenjem semena večkrat premešajte.
Vir naslovne fotografije: denmark.dk
Lana34
Tudi pri nas je ta juha danes na meniju. Za crknt. Strinjam se z JoLynn, buče se ne lupi (uporabljam najpogosteje hokaido in butternut), ker ni potrebno, po cca. min. 10 je vse mehko, pražim pa le par minut. Sicer je to stvar okusa, sprobala sem različne variante, vendar sama ne dodajam nobenih jušnih osnov, smetane, ker mi je pristen okus bučne juhe najboljši, začimbe pa dodajam po inspiraciji. Pa dober tek vsem!
JoLynn
Ravno sedaj se kuha na štedilniku. Ampak moj recept je še bolj "u izi": na olivnem olju popražim čebulo in por (por da še posebej poln okus), nato dodam narezano bučo (nič je ne lupim prej, lupljenje hokaido buče je mučenje, samo enkrat sem to naredila in je trajalo cca. 1 uro, sem mislila znoreti..., skratka, tudi če je neolupljena nič ne moti) ter strt česen. Malo počakam da se prepraži, nato dodam vodo (kocko oz. jušno osnovo izpustim, ker se mi zdi da po nepotrebnem dodajam umetne dodatke; brez je čisto ok) in lovorjev list in čakam da se buča skuha do mehkega. Počakam da se ohladi in zmiksam s paličnim mešalnikom. Vmes po potrebi dodajam začimbe (sol, poper) in vodo, če je pregosta. Smetane ne dodajam, se mi zdi brez potrebe. Njam, njam.
Alena
Točno tako to juho tudi jaz delam in je božanska. Letos je precej domačih buč in jo kar pogosto delam.