Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

SwanHeart

    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Kje in kako ste ga spoznale?.

      18. nov 2014 10:18

      Hehe, ni bil ona-on, ampak neki podobnega. Iz cisto navadnega, nedolznega "pozdravljena kako si kaj" je ratalo neki najlepsega kar sem kdaj dozivela in se vedno dozivljam hehe Tongue

      367
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Samski.

      17. avg 2014 13:35
      Bruneta je napisal/a
      kokola je napisal/a

      Sem se na novo našla, kakor čudno se lahko sliši. smiley In kakor hitro sem prišla v to lepo fazo, to je fazo zadovoljstva v življenju (kljub samskosti) sem spoznala svojega fanta. Je sicer še precej sveže, manj kot mesec, samo ful ful lušno.

      smiley. Upam, da vama bo še naprej luštno. 

       

      Jaz tud upam, srecno kokola! Smile

      1069
  • SwanHeart je všečkal/a forumski zapis Razpad zveze, ker le eden od partnerjev želi otroke.

    20. sep 2013 9:42
    0
  • SwanHeart je všečkal/a forumski zapis Razpad zveze, ker le eden od partnerjev želi otroke.

    16. sep 2013 19:04
    0
  • SwanHeart je všečkal/a forumski zapis Razpad zveze, ker le eden od partnerjev želi otroke.

    16. sep 2013 19:04
    0
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Javorjev sirup.

      14. sep 2013 10:28

      Obujam malo temo o tem eliksirju.

      Ne mesat une brozge od Madal-Bal z javorjevim sirupom, saj delate veliko krivico.

       

      Pravi Javorjev sirup je dober vir selena in magnezija. Vsebuje 30% manj OH in 30% manj kalorij od navadnega sladkorja.

      Uporabljamo ga kot nadomestek sladkorja v čaju, kavi, mlečnih napitkih, pudingih, kremah, na žitih, palačinkah, v piškotih in biskvitih. Okus se dobro ujema z oreščki, žiti in jabolki. Okus jagod, malin in borovnic pa se bolj ujema z agavinim sirupom.

      Javorjev sirup

      (vir: Marmelina)

      V deželah, kjer je javorjev sirup skoraj vsak dan na jedilniku, ga radi primerjajo z medom, saj ga lahko polijemo po pecivu ali kruhu, uporabimo za marinado in z njim tudi osladimo čaj in celo kavo – vendar pa ima v primerjavi z medom manj kalorij in več mineralov. Je nealergeno živilo, zato ga lahko uživajo skorajda vsi.

      Javorjev sirup je izdelan iz sokov sladkornega (lat. Acer saccharum), rdečega ali črnega javorja, pridobivajo pa ga tako, da v debla naredijo luknjice, iz katerih se drevesna tekočina izceja v vedra. Sok je sprva skoraj brez barve in okusa, zato ga morajo zavreti, da iz njega izpari voda, pri tem pa se obarva v lepo rdečkasto rjavo barvo in dobi značilen okus. Po kuhanju je v sirupu vsebnost sladkorja okoli 60 odstotkov.

      Lastnosti

      Kakovost sirupa se ocenjuje glede na barvo, okus in gostoto. Večinoma je na voljo sirup kakovosti A, za katerega velja, da temnejša barva pomeni tudi močnejši okus. Sirup kakovosti B pa ima okus tako močan, da se večinoma uporablja zgolj za kuho in peko. V trgovinah boste večinoma dobili sirup, ki so mu primešane še druge sestavine, na primer koruzni sirup, saj je javorjev sirup v čisti obliki predrag in ima premočan okus.

      Dokler stekleničke ali plastenke s sirupom ne odprete, ga lahko hranite na polici, odprt sirup pa je najbolje hraniti v hladilniku, sicer se na njemu lahko hitro pojavi plesen.

      Zgodovina

      Izdelovanje javorjevega sirupa ima dolgo tradicijo, saj so ga tako za hrano kot zdravilo pridelovali že severnoameriški staroselci. Ti so naredili zareze v drevesa s tomahavki in zbirali sirup v posodah iz brezovega lesa,nato pa so ga segrevali s pomočjo vročega kamenja. V mrzlih zimskih dneh so si pomagali tudi z zmrzaljo, saj je bilo zamrznjeno vodo lažje odstraniti kot čakati, da izhlapi zgolj zaradi kuhanja.

      Novi naseljenci so sirup takoj vzljubili in ga pričeli zbirati s pomočjo železnih posod, sirup pa se je iz dreves iztekal po železnih cevkah, ki so jih privili v drevesna debla. Tudi kuhanje je pričelo potekati v kovinskih kotličkih. Sirup je bil v časih kolonizacije glavno sladilo, zato je bil precej drag in tudi visoko obdavčen, ko so v ZDA odkrili poceni načine za proizvodnjo sladkorja, pa je pričel pomen javorjevega sirupa upadati. Danes se ga v primerjavi z začetkom 19. stoletja pridela zgolj še petina.

      Po pridelavi javorjevega sirupa so poznane kanadske province New Brunswick, Nova Scotia in Quebec, v ZDA pa državi Vermont in New York.

      Vpliv na zdravje

      Javorjev sirup je odličen vir mangana in cinka. Mangan je nujen za delo encimov, ki pomagajo pri proizvodnji energije in ščitijo telo kot antioksidanti. Tudi cink je pomemben v boju proti prostim radikalom, hkrati pa pomaga pri zaviranju ateroskleroze, saj preprečuje nalaganje slabega holesterola (LDL) v žilah. To mangan še nadgradi – prav mangan je namreč nujen, da se v telesu vzdržuje dober nivo dobrega holesterola (HDL). Tako mangan kot cink sta pomembna tudi za delovanje imunskega sistema, saj na primer brez cinka upade število belih krvničk, ki so nujne za obrambo telesa, mangan pa pomaga pri zmanjševanju vnetij ter deluje kot stimulant za imunski sistem.

      Javorjev sirup se za uživanje priporoča še zlasti moškim, saj ugodno vpliva na njihovo reproduktivnost. Cink je nujen za dobro delovanje prostate in če ga v telesu primanjkuje, se hitro pojavijo težave in poveča tveganje za raka na prostati. Tudi mangan je koristen, saj sodeluje pri nastajanju spolnih hormonov.

       

       

       

      27
  • SwanHeart je všečkal/a forumski zapis Javorjev sirup.

    14. sep 2013 10:22
    0
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Malinovi ketoni.

      11. sep 2013 10:53

      Ja sam odgovora ni ne tle ne tm ;( Ocitno nobena probala...

       

       

      4
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Malinovi ketoni.

      8. sep 2013 22:53

      Se opravicujem, ce je ta tema ze bila, ampak odkar je prenovljen portal se sploh ne znajdem vec (k sem padla malo ven).

      Zanima me, kaj je na teh malinovih ketonih. A kej pomaga pri redukciji (poleg gibanja seveda in diete) al je spet to kak larifari? Ima katera izkusnje?

      Pred casom je mama kupla ACAI ampak bi rekla da je vrgla denar skoz okno.

      4
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Oreščki, rozine ipd. ('študentska hrana').

      8. sep 2013 22:49

      Jaz si jih kupim na lopatke... mandlji, pekani, lesniki, indijski oreski, rozine, vcasih se brazilski. Se izogibam uni studentski hrani k smi zdi da je najvec arasidov noter, teh pa ne maram. Al pa se mi zdi da jih je najvec, k vse ostalo ven pojem Big smile

      73
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Obupen odnos z mamo.

      20. avg 2013 14:59

      Stikov ravno ni treba prekinit, ampak organiziraj svoje zivljenje tako, da bos ti gospodar ne tvoja mama. A v studentski dom ne mores prit?

       

      14
    • SwanHeart je komentiral/a članek Zatreskani v espadrile.

      1. avg 2013 11:10
      To je blo moderno ko sm hodila se v osnovno solo, v zacetku 90ih. Ce nis imel "spagarc" nisi bil IN Big smile Itak da sm jih mela... rdece!

      Zdej mam ene bolj elegantne, v bez barvi. Sam je pa res, da se mi poti noga. Nizkih pa ne morm nosit.
      0
  • SwanHeart je všečkal/a forumski zapis Kaj vam je polepšalo dan? - 11. del.

    13. apr 2013 13:59
    0
    • SwanHeart je napisal/a na forum v temo Kaj vam gre na živce 4. del.

      12. apr 2013 23:22

      Na zivce mi gre dolocen slovenski novicarski portal, ki je danes objavu "novico" o Slovencu (ki ima s Slovenijo sam tolk, da je otrostvo in gimnazijo prezivu v SLO), ki mu je v tujini uspelo in kako si lahko drzne poslovat preko davcne oaze. Ob tem sploh ni rezident SLO.

      Glupi novinarji.

      1499
Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo
Dve novi aplikaciji za pametne telefone zaznavata opozorila v naših zenicah, nezavednih obraznih izrazih in gibih glave.